WCZORAJSZE FOTOGRAFIE

WCZORAJSZE FOTOGRAFIE

To co widać, tam gdzie akurat jestem

Byłem na Matterhornie

Matterhorn, to duża góra, jak na standardy europejskie. Tak duża, jak duża może być odległość dzieląca ludzi żyjących tuż obok siebie, w wiejskiej społeczności kalwinistycznej, gdzieś na niderlandzkiej prowincji. Szlak wiodący na szczyt Matterhornu jest tak trudna jak przełamywanie przyzwyczajeń i poglądów w których tkwią ludzie. Droga na Matterhorn wymaga wysiłku innego rodzaju, ale na pewno tak intensywnego, jak ten, który trzeba wykonać by skruszyć bariery dzielące ludzi. Matterhorn jest piękny jak porozumienie bez słów między przyjaciółmi, jak widok dwojga kochających się ludzi, jak wiara dziecka w to co nie do uwierzenia.

 

Reżyserskiemu debiutantowi Diederikowi Ebbingemu udało się pokazać wiele z tych rzeczy, o których napisałem wyżej. Chłód narracji, minimalizm aktorskiej gry, prostota zdjęć, cisza, oszczędność słów, dobór obsady – wszystko przysłużyło się Matterhornowi. Taki  właśnie tytuł nosi film Ebbingego.

 

Czemu piszę o filmie? Temu, że podobał mi się. I jeszcze dlatego, że jeden z bohaterów, Kamps, fotografuje czasem. Przesiąknięty gorliwością religijną, samotny mężczyzna sięga po  pięknego srebrnego Pentaxa K1000 wiszącego na staromodnym szerokim pasku, i robi  zdjęcia kwiatom. Przez krótką chwilę możemy nawet zajrzeć do jego ciemni fotograficznej. Zobaczymy w niej swojskiego Opemusa 5 i drugiego swojaka marki Durst. No i zdjęcia, tak, kwiatów też. Głównie jednak ludzi.

 

Nie zdjęcia jednak są istotą filmu Matterhorn. Są nią relacje międzyludzkie. To naprawdę przyzwoity film. Nie rozumiem tylko czemu na kinowej ulotce reklamują go jako komedię. Bo ludzie wolą śmieszne filmy? Ten nie był śmieszny, ani przez chwilę.

 

Warto iść na Matterhorn.

Kadr z filmu "Matterhorn", reż. Diederik Ebbinge, 2013 r.

Kadr z filmu "Matterhorn", reż. Diederik Ebbinge, 2013 r.

Plakat filmu "Matterhorn", reż. Diederik Ebbinge, 2013 r.

 

Statystyki

  • Total posts(50)
  • Total comments(2)

Forgot your password?