WCZORAJSZE FOTOGRAFIE

WCZORAJSZE FOTOGRAFIE

To co widać, tam gdzie akurat jestem

Requiem dla czułej natychmiastowości

 Cicho, po cichutku FujiFilm postanowił zakończyć produkcję ładunków do fotografii natychmiastowej FP-3000B. Zdaje się, że linia produkcyjna ma być zatrzymana już w lutym 2014 r. Oczywiście w sieci pojawiły się przecieki. Już pod koniec jesieni 2013 r. amerykańskie fora dyskusyjne związane z fotografią zaczęły dywagować – prawda to czy plotka. Odpowiedź producenta na pismo jednego z forumowiczów rozwiała wszelkie wątpliwości. Tak, to koniec.

 

Kolejny materiał fotograficzny przechodzi w niebyt. Owszem, drogi, ale za to znakomity. Już wcześniej FujiFilm zarzucił produkcję natychmiastowych materiałów FP-100B, FP-100C 4x5, FP-3000B 4x5. Pozostają więc w produkcji, nie sądzę jednak by na długo, ładunki FP-100C i FP-100C SILK.

 

Będzie mi brakować FP-3000B. To jedyny tak czuły materiał natychmiastowy na rynku. Fajny nie tylko ze względu na czułość. Jest też drobnoziarnisty. No i dwuskładnikowy – lubiłem tę chlorową zabawę w odzyskiwanie negatywu. Po skopiowaniu na papier o twardej gradacji, wywołany kontrastowym wywoływaczem, dawał naprawdę ciekawe efekty.

 

Pozostaje zacisnąć pasa, zweryfikować budżet domowy i kupić spory zapas FP-3000B, bo z ostatniej weryfikacji moich zasobów wynika, że zostały mi tylko dwie paczki – 20 klatek. I zapasy trzeba zrobić dość szybko, bo się rynek lada moment zorientuje i ceny poszybują w kosmos. Tak, jak poprzednio stało się z oryginalnymi ładunkami Polaroida, po zaprzestaniu produkcji. Tak jak się stało z FP-100C 4x5, które z lubością naświetlałem za pośrednictwem Tachihary.

 

Ile bym nie kupił tych zapasów, będzie mi za mało. Skończą się za szybko. A wtedy co? Fotograficzne kasety polaroidowe wywalić by chaty nie zagracały, do muzeum oddać? A może lepiej zachować? A nuż znajdą się jacyś pasjonaci, tacy jak ci od Impossible Project i wyprodukują coś podobnego. Coś, co by rozmiarowo pasowało do kaset. Może...

 

Cóż, mam jeszcze czas na decyzję. Póki co, zbieram pieniądze na zapasy. Macie pożyczyć bezprocentowo parę stówek na długi termin zwrotu? W zamian sfotgrafowałbym was chętnie na tym pięknym, czułym i natychmiastowym materiale.

Przypatrzcie się dobrze, bo niedługo widok takiej paczki będzie rzadkością

Statystyki

  • Total posts(50)
  • Total comments(2)

Forgot your password?